Durum, gerçekten çok ciddi!!!

Sevgili meslektaşlarım,
Danışmanlık çalışmaları, eğitimler, konferanslar gibi farklı ortamlarda “5 yıl içinde depoda çalışacak özellikle mavi yakalı çalışan bulamayacaksınız” diyorum.
Durum gerçekten çok ciddi…
Ne yapılmalı?
Bir şeyler, gerçekten kökten değiştirilmelidir.
Daha Fazla Oku

Aşure

Aşure, sadece bir tatlı mıdır?

Aşure; farklılıkların, birlikte uyum içinde olabileceğinin en tatlı kanıtı olup paylaşmanın dayanılmaz güzelliğidir.

Daha Fazla Oku

Trikopis “Erzak bitti ve cephane noksanı hissediliyor”

30 Ağustos günü Tripkopis “erzak bitiyor ve cephane noksanı hissediliyor” derken Mehmetçik; tulum peyniri, ekmek ve kavun yiyebiliyordu.

Sakarya Muharebesi ve Büyük Taarruza kadar yapılan hazırlıklar sayesinde, gerekli malzemeler sağlandı ve şanlı ordumuz, 400 km’yi 15 günde kat ederek 9 Eylül’de İzmir’e girdi.

Atatürk, çok iyi bir lojistik uzmanıdır.
Daha Fazla Oku

Moleküler Makine – Nano Lojistik

2016 Nobel Kimya Ödülü, moleküler makinelerin sentezi ve tasarımı alanında çalışmalar yapan bilim insanlarına verildi.

Buna göre gerekli enerjiyi aldıklarında bir görevi yerine getirebilen ve hareketi kontrol edilebilen saç delinden 1.000 kat daha ince makineler görebileceğiz

Aşağıdaki yazıyı, 12 Temmuz 2011’de yazdım.
Daha Fazla Oku

Türkiye’de TZ ve Lojistik Yapısının Değişimi için Teorik Lakırdı

Tedarik Zinciri (TZ), müşteri memnuniyetini arttıracak, müşteri sadakatini sağlayacak ve müşteriye artı değer yaratacak iş modellerinin (değer zinciri) oluşturulmasıdır çünkü TZ, müşteri siparişi ile başlar ve tatmin olmuş müşterinin ödemesi ile sonra eder.

Tedarik Zinciri Yönetimi’nin (TZY) amacı, ürünün (mal ve / veya hizmet) müşteri veya tüketici için değerini (sahiplik, kullanabilmek, keyif alabilmek) arttıracak ve müşterinin bu ihtiyacını karşılamak için harcanan çabayı azaltacak tasarımın, TZ’nin bütün süreçlerini ve bütün üyelerini kapsayacak şekilde, oluşturulması ve bunun uygulanmasıdır.

Daha Fazla Oku

İslamiyet’te Tedarik Zinciri ve Lojistik

Kur’an-ı Kerim ve Hz. Muhammed’in (SAV) hadisleri, Müslümanlara yol gösteren ve rehberlik eden en önemli iki kaynaktır.

Dinî, ilmi ve sosyal yaşam kısacası insanlığı ve dünyayı ilgilendiren hemen her konuda çok önemli mesajlar verilen Kur’an-ı Kerim (1) ve hadisler; tedarik zinciri, lojistik ve bunlarla ilişkili konulara yönelik mesajlar veriyor mu?

Leyl/1,2,3 ve 4 “(karanlığı ile etrafı) bürüyüp örtüğü zaman geceye, açılıp aydınlandığı zaman gündüze ve erkeği, dişiyi yaratana yemin ederim ki, şüphesiz sizin çabalarınız (emek ve gayret) elbette çeşit çeşittir ve iç içe girmiştir.” denilmektedir. Tedarik zinciri, farklı ama birlikte olan veya daha önemlisi birlikte olması gereken (Gece-Gündüzve Erkek-Diş” gibi farklı ama birlikte) her biri farklı çaba, gayret ve çalışma içinde olan halkalardan (çabalarınız çeşit çeşittir) oluşmaktadır. Kur’an-ı Kerim’deki bazı ayetlerde ilmi kavramların işaret edildiği gibi bu ayet ile de bilim olarak kabul edilebilecek tedarik zinciri mi işaret ediliyor? Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Kur’an-ı Kerim portalindeki “konu fihristi” menüsünde “Çalışmak” başlığı altındaki Leyl/4 … çabalarınız çeşit çeşittir.” açıklaması, beni bu şekilde düşünmeye teşvik ediyor.

Daha Fazla Oku

Inferno ve Günahlar

Dante, “İlahi Komedya” adlı eserinde ölüm sonrası Cehennem, Araf ve Cennette geçen seyahatini anlatır. İsminde “Komedya” olmasına rağmen eser, güldürü unsurları taşımaz ve aksine bir insanın işlediği günahlar (hatalar) sonucunda neler yaşayabileceğini tasvir eder.

Dante, ormanda günahlarını sembolize eden vahşi hayvanların saldırısına uğrar. Yeraltına, güneşin erişemediği derinlere doğru gider ve iç içe daireye bölünmüş olan cehenneme iner. Daireler, gittikçe artan günahkârlığı temsil eder. Her dairenin günahkârları, işledikleri kötülüklere göre cezalandırılır.

Tedarik zinciri ve özelinde lojistik faaliyetlerde yapılmaması veya yapılıyorsa bile düzeltilmesi veya vazgeçilmesi gereken hatalar yani günahlar vardır.

Daha Fazla Oku