Coğrafya kaderdir (2020)

İbn-i Haldun’a atfedilen “Coğrafya, kaderdir” sözü, günümüzde ülkelerin ve bu ülkelerde yaşayan insanların gelişmişlik seviyesinin (maalesef özellikle ilerleyememesinin ve hatta geri kalmasının), sebebini anlatmak ve insanların sosyolojik özellikleri (kültür, eğitim, çalışkanlık, üretkenlik, saygı…) ve yaşadıkları coğrafya arasındaki ilişkiyi ifade etmek için kullanılıyor. Kısaca bu söz, maalesef “olumsuz” algı yaratıyor.

Daha Fazla Oku

Hadi Gel Köyümüze Geri Dönelim (2018)

Ferdi Tayfur’un “Hadi Gel Köyümüze Geri Dönelim” şarkısını hatırlar mısınız? Genç arkadaşlarım, bu şarkıyı biliyor musunuz? Ferdi Tayfur’un bu şarkısı, “Ne umutla geldik koca şehire, Allah sonumuzu hayır getire” diye başlar ve “Hadi gel köyümüze geri dönelim, Fadime’nin düğününde halay çekelim” diye biter.

Ülkeler de bugün ““Hadi Gel Köyümüze Geri Dönelim” şarkısını söylüyor.

Daha Fazla Oku

Çin Çin (2010)

Nedense içimde bu konuya takmışım gibi bir his var.

Çin’in Pire Limanı’na yatırım yapacağını ve daha sonra yatırım yaptığını yazmıştım. Çin’in bu atağı, Türkiye’de 2010 yılının Haziran ayı ortalarında gündeme getirilmeye başladı. Daha Fazla Oku

Bardağın Dolu Tarafını Görebilmek (2009)

Trafik, büyük şehirlerde özellikle İstanbul’da oturanların en büyük kabusudur . Sabah işe giderken, bir toplantıdan bir toplantıya giderken ve akşam eve dönerken bu kabusu yaşarız. Kızarız, kendimizle kavga ederiz veya daha kötüsü başkaları ile kavgalar ederiz. Bu, bardağın boş tarafıdır.

Daha Fazla Oku

Islık Çalsanız Oradayız-3

“Islık Çalsanız Oradayız” yazımdan sonra “Islık Çalsanız Oradayız-2” ve şimdi ise “Islık Çalsanız Oradayız-3” yazım. Bu yazılar, serisi çekilen filmler gibi oldu galiba ama derdim, Türkiye için çok önemli bir konuyu tekrar tekrar yazarak gündemde tutabilmek. Zaten başka şeyde elimden gelmiyor.

Daha önceki yazılarımda Çin’i odak noktasına alarak yazıyordum.
Daha Fazla Oku