Ben, hayalperestim

Ben, bir hayalperestim. Her zaman hayallerim oldu.

Üniversite bitirme tezimde konteynerleri barcode ile takip etmek; üniversiteden mezun olurken 35-40 yaşımda mutlaka eğitim ve danışmanlık şirketi kurmak; uzayda lojistik yapmak; Türkiye’yi daha iyi yönetirim düşüncesiyle Cumhurbaşkanı olmak; İstanbul’u daha iyi yönetilebileceğim iddiasıyla İstanbul şehri-emin olmak gibi birçok şeyi hayal ettim. Bunların bir kısmı gerçekleşti, bir kısmını için gayret etmeme rağmen başaramadım ve bir kısmı ise sadece hayal olarak kaldı.

Hayallerim bitmedi. 50 yaşındayım ve hallerim var. Ürünler için her coğrafyada süre ve miktar sınırı olmaksızın zahmet çekmeden en uygun depolama alanı bulma işini kolaylaştırmayı; tedarik zincirinde değişen durumlara uyum göstermesini sağlayacak esneklik kazandırmayı; bir gün herkesin depocu olmak isteyeceğini ve herkesi depocu yapmayı; lojistik ile ilgili dünyaya örnek olabilecek yeni bir iş modeli geliştirmeyi hayal ettim.

Bu hayallerimi gerçekleştirmek için TIRPORT’un kurucusu Akın Beyin liderliğinde ve ekibiyle yaklaşık 18 ay çalıştıktan dijital platform ve yeni nesil dijital pazar yeri DepOrtak’ı hayata geçirdik.

DepOrtak, depolama alanı ihtiyacını ve depolama alanı arzını konum tabanlı, gerçek zamanlı, akıllı filtreleme teknolojisi ve yapay zekâ destekli algoritması sayesinde eşleşmesini; ürünler için süre ve miktar sınırı olmaksızın sadece normal zamanlarda değil değişen pazar koşulları veya acil durumlar için saniyeler içinde ihtiyaç duyulan özelliklerde (lokasyon, büyüklük, süre, teknik altyapı, ürün tecrübesi, güvenlik vs.) alternatif depolama alanlarının bulunmasını, bunların zahmetsizce incelenmesini ve kıyaslamasını ve nihayetinde en uygun olanın seçilmesini sağlayarak depolama alanı bulunmasını kolaylaştırmayı ve tedarik zincirine esneklik kazandırma hayalimi gerçekleştirecek.

DepOrtak, “Gri Depolama” çözümü ile depolama alanı olmaya uygun her yerin depolama amaçlı kullanılmasını; depoları (gri depolar dahil) dijital ağ ile birleştirerek Fiziksel İnternetin oluşmasını; depolama alanlarının ortak kullanılması ile paylaşımı ekonomisini; “Son Kilometre Depolama” çözümü ile dağıtımı 2 saate indirecek ve iade sorununu çözülmesini; depolama alanı merkezli ekosistem ile tedarik zinciri ve lojistik süreçlerinde ihtiyaç duyulan tedarikçilere direkt ulaşılmasını sağlayarak lojistik ile ilgili dünyaya örnek olabilecek yeni bir iş modeli geliştirme hayalimi gerçekleştirecek.

DepOrtak, “Gri Depolama” çözümü ile ayrıca “bir gün herkesin depocu olmak isteyeceğini ve herkesi depocu yapmahayalimi gerçekleştirecek.

DepOrtak, depolama alanlarında kullanılamayan veya kısa süreli boş kalan küçük alanlardan gelir elde edilmesini sağlayacaktır. Depolama alanındaki bir paletlik veya 1 m3’lük boş alanını bir gün için dolduran şirketler, daha düşük maliyetlerle ve çok daha yüksek kârla çalışabilir. Depolama alanında sene boyunca sürekli boş kalan örneğin 25 paletlik veya 35-40 m3’lük bir alan, satışa dönebilse (ilave gelir) orada çalışan bir personelin yıllık toplam maliyeti karşılanabilir.

DepOrtak, kesinlikle en önemlisi, konum tabanlı teknolojisi ile özellikle deprem gibi afetlerde en uygun depolama alanlarının saniyeler içinde bulunmasını sağlayacaktır.

Bu Yazıyı Paylaş:

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir