Hayatımız, Film Olmuş

Türk sinemasında yük taşıyan şoförlerin hayatını ve duygularını anlatan filmler, çekilmiştir.

Bunların içinde en bilineni, kamyon şoförü İlyas (Kadir İnanır) ve köylü kızı Asya’nın (Türkan Şoray) aşk hikâyesini anlatan “Selvi Boylum Al Yazmalım (1977)” filmidir. Film, aşk ile başlar, ayrılık ile devam eder ve “sevgi emek ister” ile biter. Cahit Berkay’ın bestelediği melodi ise bugün bile kulaklardadır. Kadir İnanır, “arkadaşım” diye seslendiği çiçek desenli kırmızı renkli kamyonun şoförünü canlandırır. Köylü kızı Asya ile tanışana kadar kamyonunda “Aldırma Gönül” yazılıdır. Asya ile tanıştıktan sonra ise “Al Yazmalım” yazar. İlyas’ın Asya’ya olan sevgisi, “Arkadaşı” kaybetme korkusuna ve kamyonuna olan aşkına yenik düşer.

Ayhan Işık, sadece İstanbul’da basılan ulusal gazetelerin, kıyasıya bir yarış içinde diğer illere taşınmasını ve kazalarda ölen şoförlerinin hikâyesini anlatan “Hızlı Yaşayanlar (1964)” filminde kamyon şoförü Orhan’ı canlandırır.  Filmin afişinde “İstanbul’dan Anadolu’ya cehennem süratiyle gazete taşıyan kamyon şoförlerinin hareketli ve olağan üstü heyecanlı hayatlarının hikâyesi” yazılıdır. Öyle ki iş için başvurduğu gazetenin müdürü, Orhan’a “…her an kelle koltukta gideceksin. Gazeteleri yükleyip 5 saatte Ankara’da olacaksın. Başka gazetelerin arabaları seni geçerlerse önce paran kesilir, sonra işinden olursun.” der. Orhan, “5 saatten evvel gidene prim var mı?” diye sorar. Müdür ise “…ölmenizi değil, yaşamanızı istiyoruz. Ama biraz hızlı yaşamanızı.” der.

Ayrıca Nuri Sesigüzel’in Ali adlı şoförü canlandırdığı “Fabrika’nın Şoförü (1966)”, Kadir İnanır’ın Kâmil adlı şoförü canlandırdığı “Ah Güzel İstanbul (1981), Kadir İnanır’ın Hasan adlı şoförü canlandırdığı “Amansız Yol (1985), Orhan Gencebay’ın Osman adlı şoförü canlandırdığı “Şoför (1976)” filmi ve Özcan Deniz’in Mahmur adlı şoförü canlandırdığı “Araf (2012)” filmler de unutulmamalıdır.

Aslında film gibi iş yapıyoruz.  Bu filmin başrol oyuncusu olan lojistik uzmanları, film çevirmiyor. Her gün bu hayatı aynen yaşıyor.

Hız, rekabet, pazarda daha önce olmak … her şey. Bir filmden başka ne beklenir ki!

Türk sineması, Yeşilçam, acaba içinde depocular, kamyoncular, limancılar, pilotlar… olan bir lojistik film çeker mi?

Saygılarımla,

Bu Yazıyı Paylaş:

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir