Bruce Lee’den TZ ve Lojistik Öğretisi

Bruce Lee, 33 yıl yaşadı ama filmleri ile birçok kişiye savunma sanatlarını (Martial Arts) sevdirirken özdeyişleri ile de filozof yanını ve bilgeliğini gösteriyordu.

Örneğin Bruce Lee, “Su gibi şekilsiz ol. Suyu bir bardağa doldurursan, su bardak olur. Suyu bir şişeye koyarsan, su şişe olur. Suyu bir çaydanlığa koyarsan, su çaydanlık olur. Su gibi ol dostum.” özdeyişi ile mealen “Bir şişeye boşaltılan bardaktaki suyun, hemen şişenin şeklini alması gibi kendini farklı ve değişken durumlara göre hemen ayarlamalısın ve uyumlu hâle getirmelisin” diyor.

Bruce Lee, bu özdeyişi ile sadece kişisel gelişime yönelik değil doğru tedarik zinciri ve lojistik yönetim için yol gösteriyor

Tedarik Zinciri (TZ) ve lojistik, “normal” zamanda yani her şeyin stabil olduğu ortamda düzgün çalışabiliyor ve hatta bu “normal” zamanda tedarik zincirini ve lojistiği yönetmek çok kolay olup aslında çok fazla maharet ve uzmanlık gerekmiyor, ayrıca mevcut kaynaklar yeterli olabiliyor.

Peki TZ ve lojistik, “anormal” zamanda yani hiçbir şeyin stabil olmadığı örneğin ülkelerin yaşadığı ekonomik çalkantılar (kötüleşme), ülkelerin korumacı uygulamaları, ülkelerin ticari kısıtlamaları, ülkelere ticari yaptırımlar, terörist hareketler, sivil ayaklanmalar ve isyanlar, grevler, doğa kaynaklı afetler, hava durumu değişimleri, yangın, siber ataklar, liman tıkanıkları, sınır geçişinde tıkanıklık ve hatta son bir yıldır yaşadığımız Covid-19 gibi pandemi durumlarında nasıl yönetilecek?

TZ’nin ve lojistiğin gerçek zorluğu, tedarik zinciri ve lojistik zorlandığında ortaya çıkar.

TZ ve lojistik için gerçek maharet ve uzmanlık, bu zorluklarla mücadele esnasında görülür.

TZ’nin ve lojistiğin gerçek maliyeti, tedarik zinciri ve lojistik zorlandığında oluşur.

Şirketler, TZ’yi ve lojistiği yönetirken (tasarlama, oluşturma, planlama, uygulama), artık esnek (her duruma uyum sağlayabilmek) olmayı sağlamalı ve esnekliği en hızlı (her duruma uyumu hızla devreye alabilmek) uygulayabilecek çeviklikte olmalıdır.

Bu esneklik ve çeviklik için “Acil Durum Planı”, “Plan B” ve “İş sürekliliği Planı” hazır olmalı ama bu planlar, sadece duvara asılan ama uygulanmayan ve uyulmayan “kalite politikası” veya “kalite belgeleri” veya “misyon & vizyon” gibi değil farklı zamanlarda tatbikatı ve simülasyonu yapılarak TZ’nin ve lojistiğin esnekliği ve esnekliğe hemen uyumu için çeviklik test edilmelidir.

Kısaca şirketlerin TZ’si ve lojistiği, Bruce Lee’nin dediği gibi “su” gibi esnek ve çevik olmalıdır.

“Su” gibi olun. Hem siz hem de yönettiğiniz TZ ve lojistik.

NOT: Depolarda “mavi yakalılara” dokunan yöneticilerin “insan yönetimi” bilgilerini ve becerilerini geliştirmek amacıyla hazırladığım “Su Gibi Ol” eğitim programı için Bruce Lee’nin yukarıdaki sözünden ilham aldım.

Bu Yazıyı Paylaş:

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir